Tuesday, August 28, 2007

1. Tartu Rulluisumaraton


Esimene Tartu Rulluisumaraton sai siis pühaba maha peetud. K6psu jaoks oli see seitsmes sõit uiskudel üldse elus (eelnenud trennisõidud olid küll suht pikad: enamasti 32 km., üks kord aga koguni 47 km), esimene rulluisuvõistlus ning ka esimene katse suures pundis sõita. Üldmulje oli väga hea. Ilmataat soosis võistlejaid kuiva asfaldiga, kuid käis välja tugeva tuule piki sirglõiku, mida sõideti mõlemas suunas kaks korda. Pika distantsi stardis oli pisut alla 500 osaleja. K6ps startis üsna lõpust, viimasest stardigrupist.Peale stardijoone ületamist hakkas kohe ümpriski korralik andmine allatuult, allamäge ja massi keskel. Mõnevõrra üllatusena koges k6ps, et uisutamine grupis on hoopis ohutum kui oli seni arvanud ja kui on näiteks maanteerattasõit grupis. Tuleb lihtsalt vaadata, et kellelegi jalgadesse ei vehi. Kui kellestki kitsamas kohas mööduda, siis tuleb anda enne hoog sisse ja veereda ilma sammuta mööda. Pundis saab ka "karusselli" sõita nagu maanteeratturid teevad, kusjuures uisutades tundus see lihtsam ja ohutum. Seal on veel selline nipp, et kui eessõitjale selga hakkad sõitma, paned talle lihtsalt käed selja peale ja läheb rahulikult edasi. Kui k6psule esimene kord selja taga sõitev naisterahvas niiviisi käed puusadele pani, siis k6ps esteks pisut ehmatas ära, et mis pull nüüd on :) Aga peatselt taipas ja hiljem kasutas ise ka edukalt seda võtet. Naisterahvaid oli sellel üritusel muide umbes pooled. Rattarallil näiteks seevastu olla meeste-naiste suhe umbes 5:1. Isegi Triinu arvas juba võistluspäeva hommikul, et äkki tuleks ka lühikest otsa sõitma (ta sai just paar nädalat tagasi uued uisud ja oli juba jõudnud kolm korda koos k6psuga sõitmas käia ka), aga lõpuks ikka ei julgenud ja enam ei saanud registreeruda nagunii. Eks k6ps ise ka seda grupisõitu rattaralli kogemuste põhjal esialgu kartis.Allatuult ja allamäge läksid kiirused päris suureks, max. 43,5 km/h teisel ringil (esimesel ringil samas kohas 41,2 -- uisutamisel ongi huvitav see, et kui olla 10 km uisutanud, siis mitte ei hakka ära väsima vaid siis alles hakkab jalg lahti minema). Sellise kiirusega polnud k6ps päris kindlasti kunagi varem veerenud. Peale tagasipööret ja TP-d vastutuult ja ülesmäge minnes oli asi muidugi hoopis midagi muud. Siis oli palju abi reas sõitmisest ja karussellist. Kõik üksikud sõitjad tulid k6psu grupile selg ees vastu. Neile pakuti siis lahkest võimalust karusselliga liituda, mida paljud ka tegid. Sedasi sai algul väikesest grupist ajapikku suurem. Esimese ringi vastutuuleosas vedas k6ps seda rida algul päris pikalt ja see oli ikka raske küll. Siin ongi näha, kuidas k6ps, keel vestil, väikest gruppi vastu tuult veab:
Pulss läks üle 180. Samas tuules veereda oli jälle palju kergem ja sai puhata. Selliselt liikus k6ps erinevates karussellipuntides nii esimesel kui teisel ringil vastutuulelõigul. Allatuult aga oli miskipärast nii hea minna, et k6ps pani peale tagasipööret mõlemal ringil kohe paugu ja läks pundist kaugele eest ära.


K6ps kohtas sellel sõidul ka mitmeid sõpru ja tuttavaid, kellest mõnede kohta ta ei teadnudki varem, et nad rulluisutamisega ka tegelevad. Kusjuures näis, et need inimesed vaatavad k6psu ka umbes sama üllatusega pilgus. Esimesel ringil näiteks püüdis k6ps allatuules kinni eelmise grupi, milles veeres rõõmsalt kaasa k6psu vana tuttav John. John jäi k6psust maha teise ringi algul, mil k6ps eriti karmi kiirust arendas ja laskumisel ka eespoolmainitud kiiruserekordiga maha sai. Lisaks temale osales sõidus k6psu sõpradest veel näiteks paar k6psu tiimikaaslast XDream-i JIT-Team-ist. Veeremine oli tõesti hea, olgugi et k6psul olid all 80mm-sed rattad, erinevalt "päris" võistlejaist, kes tavaliselt umbes 90mm-stega sõidavad. K6ps oli kevadel just XDreami jaoks odavad (1500 EEK) uisud ostnud, kuna polnud teada, kas ja kuivõrd ta selle alaga üldse tegelema hakkab. Nüüd mõtleb juba, et ostaks varsti vingemad uisud: metallraamidega ja 90mm-ste ratastega.Igatahes tagajärjeks sai k6ps aja 1:47, mis andis lõpuprotokollis 310. koha ja mida k6ps peab enda jaoks väga heaks tulemuseks, kuna varem oli arvanud, et alla kahe tunni vaevalt et sõidab. Emotsioonid olid ka positiivsed ja täna on k6psul hea enesetunne (millele vast aitas kaasa ka eilne massaaziskäik). Üldiselt tundub, et uisutamine on selline ala, mis ei võta keha nii läbi kui jooks või kümnevõistlus. Rajal ei näinud k6ps ka mitte ühtki kukkumist ega muud õnnetust (pärast kuulis, et mõni olla ikka olnud ka, aga mitte midagi eriti tõsist). Järgmisel aastal on k6ps kindlalt stardis nagu viis kopikat (kui just midagi tõsist vahele ei tule ja kui selle ürituse korraldamist ikka jätkatakse). Eriti aga, kui neliküritusest saab viisiküritus. Siis on k6psul jälle ehk lootust üldarvestuses esimese saja seas figureerida, mis vahepealsetel aastatel on ammu kadunud seoses rattaürituste suure osakaaluga (loe: k6psu äärmiselt nõrga rattavormiga).Allpool ka graafikud ja väljavõtted, kus näha, kuidas k6ps seda rada läbis (klõpsa piltidele, et neid suuremalt vaadata). Kiiruse graafikult on näiteks selgelt näha, millised on alla- ja millised vastutuulelõigud ning kus laskumistel on eriti suured kiirused.
No comments: